مدرسه‌ای در خانۀ تو

زنگ آغاز سال تحصیلی به صدا در می‌آید و این بار این آهنگ زندگی‌بخش در خانه‌های تک‌تک کودکان‌مان طنین‌انداز می‌شود. شروع متفاوتی است برای همۀ ما که عادت کرده‌ایم هر روز مدرسه را با هیاهوی کودکانۀ‌شان که در حیاط کوچک اما پوشیده از برگ‌های رنگارنگ پاییز باغچه‌ می‌پیچد، بیاغازیم. امسال سالی است که در آن دانش‌آموزان مؤسسه از گذر صفحات مجازی با آموزگاران و دیگر دوستان‌شان در ارتباط قرار می‌گیرند. تجربه‌ای متفاوت و فرصت تازه‌ایست برای همۀ ما. و صد البته که زندگی و مدرسه همچنان جاری و برقرار است.

در سال تحصیلی 1400-1399 فعالیت‌های آموزشی مؤسسه یاریگران کودکان کار پویا، به شکل متفاوت و به صورت حضور دانش‌آموزان در کلاس‌های مجازی انجام می‌پذیرد. دیگر خدمات مؤسسه که شامل خدمات روان‌شناختی و مددکاری اجتماعی به کودکان و خانواده‌هایشان است، همچنان به شکل مستمر و گسترده در فضای مؤسسه برقرار است. شیوۀ جدید آموزش که به خاطر شرایط فعلی جهانی و همه‌گیری کووید19 بر ما تحمیل شده است، در عین چالش‌هایی که برای مؤسسه به وجود آورده است، باعث شده که مؤسسه بتواند خدمات خود エクスビデオ را گسترش دهد. تا پیش از این به علت محدودیت فضای فیزیکی مؤسسه، فقط تعداد محدودی از کودکان امکان ثبت‌نام در مؤسسه را پیدا می‌کردند. با مجازی شدن فضای آموزش، مؤسسه تصمیم گرفته است که تعداد دانش‌آموزان ثبت‌نامی را افزایش داده و بر طبق برآوردها امسال تعداد آنها یک و نیم الی دو برابر شده و به حدود 150 تا 200 دانش‌آموز برسد. و از این رو تعداد مددجوهای مؤسسه که شامل کودکان و خانواده‌هایشان می‌شود، به حدود 900 الی 1200 نفر بالغ می‌شود.

شکل جدید آموزش و نیز افزایش تعداد کودکان، نیازهای متفاوتی را برای شروع سال تحصیلی ایجاد کرده است. میزان لوازم‌التحریر مصرفی به علت آنکه باید برای هر دانش‌آموز به شکل بسته‌های مجزا تهیه شود، افزایش یافته است و مهم‌تر از آن از آنجا که تعدادی از دانش‌آموزان به هیچ شکل دسترسی به تبلت یا گوشی هوشمند برای شرکت در کلاس آنلاین را ندارند، نیاز است سیستم‌های مورد نظر به صورت دسته دوم قابل استفاده و یا نو برای آنها تهیه شده و به شکل امانی در اختیار خانواده‌هایشان قرار بگیرد. نیازهای شروع سال تحصیلی برای دانش‌آموزان مؤسسه بر طبق برآورد واحدد مددکاری اجتماعی در جدول انتهای طرح آمده است.

بی‌تردید همچون سال‌های گذشته، یاریگران همیشگی ما در شرایط جدید  نیز همراه ما خواهند بود تا بتوانیم شور آغاز سال تحصیلی را بیش از پیش در کنار یکدیگر احساس کنیم.