مقاله

استرس مدرسه

استرس مدرسه

استرس مدرسه می تواند هر روزه و در طول زمان اتفاق بیافتد و باعث تشدید ناراحتی های روان شناختی شود. معلم ها باید ز تفاوت های میان دانش آموزان کلاس آگاهی زیادی داشته باشند تا به جای افزایش استرس دانش آموزان، بتوانند واکنش های مفید و مناسبی در برابر آنها نشان دهند. البته در مدارس امروزی خود معلمان تحت شرایط استرس زیادی هستنند و ابراز منفی هیجان ها توسط دانش آموزان می تواند برای آنها بسیار مخرب و آشفته کننده باشد.

باید از تفاوت های موجود در دانش آموزان مدرسه که مربوط به خلق و خوی فردی است آگاه شد. کمک به معلم ها برای آگاه شدن از تاثیر این تفاوت ها بر رفتار ها در کلاس درس حائز اهمیت است تا معلمها از راهبردهای مناسبی برای تعامل با دانش آموزانشان استفاده کنند. معلم ها باید آگاه شوند که آنها با حمایت های هیجانی کودکان از طریق کمک به پیشرفت تحصیلی و ایجاد یک محیط آموزشی قوی در کلاس در، قدرت تاثیر بر پیشرفت اجتماعی دانش آموزان را دارند. همچنین معلم ها نیاز به کمک هایی دارند تا کودکانی را که در تنظیم هیجان مشکل دارند، شناسایی کنند. شناسایی دانش آموزان هیجانی آرام برای آنها مشکل است، در حالی که شناسایی دانش آموزانی که از نظر هیجانی واکنشی هستند آسان است.

معلم ها باید نسبت به کودکانی که برون ریزی شدیدی دارند و غرق در هیجان می شوند، واکنش همدلانه ای داشته باشند. آنها باید به جای احساس اضمحلال یا ناکامی، تکنیک هایی را برای حمایت از این کودکان یاد بگیرند. دو راهبردی که در این زمینه مفید بوده است و می تواند مورد استفاده معلم ها قرار بگیرد شامل گوش دادن انعکاسی و استفاده از راهبرد های آرام سازی می شود. این راهبرد ها در کمک به کودکان در کنترل دوباره خود مفید و کاربردی می باشد.

نویسنده : کامران گرگی ، کارشناس ارشد روانشناسی بالینی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *